Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, στα πλαίσια της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο μας επισκέφτηκε την Πανεπιστημιούπολη. Εκεί οι μαθητές και οι μαθήτριες και των τριών τάξεων έκαναν πεζοπορία μέσα στο δάσος απόστασης 3,5 χλμ. περίπου. Έτσι, με στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άσκησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, τα παιδιά απόλαυσαν έναν ευχάριστο περίπατο μέσα στο φυσικό περιβάλλον κάνοντας πράξη το σύνθημα της συγκεκριμένης μέρας: “ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ”. Επίσης, εκτός από την πεζοπορία, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία στο Στάδιο της Πανεπιστημιούπολης μέσω Αθλοπαιδιών να βιώσουν τη χαρά της άθλησης και την προαγωγή της υγείας και της ευεξίας.