Τα είδη του σχολικού εκφοβισμού και οι ενέργειες της οικογένειας

Ο σχολικός εκφοβισμός, γνωστός και ως School Bullying είναι η βία που λαμβάνει χώρα εντός ή εκτός της εκπαιδευτικής κοινότητας, κατά τη διάρκεια των σχολικών χρόνων. Μπορεί να είναι σωματικός, λεκτικός ή συναισθηματικός (ή συνδυασμός και των τριών ειδών) και επαναλαμβανόμενος. Επιπλέον, μπορεί να είναι και ηλεκτρονικός (Cyber Bullying), και να συμβαίνει μέσω κινητού τηλεφώνου (με SMS /MMS) ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και sites κοινωνικής δικτύωσης (Facebook, blogs, κλπ).

Ας δούμε όμως αναλυτικά τι σημαίνει το κάθε είδος ξεχωριστά

ΣΩΜΑΤΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ (παραδείγματα)
?Σωματικός τραυματισμός
?Κλοπή προσωπικών αντικειμένων
?Επιθετική συμπεριφορά
?Μπουνιές/κλωτσιές
?Φάρσες
?Τσακωμοί
?Πειράγματα

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ (παραδείγματα)
?Διάδοση ψεύτικων φημών
?Αποκλεισμός ανθρώπων από ένα συγκεκριμένο γκρουπ/παρέα
?Προκλητική λεκτική συμπεριφορά
?Μυστικοπάθεια σε πολύ στενά άτομα

ΛΕΚΤΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ (παραδείγματα)
?Χρήση προσβλητικής γλώσσας
?Λεκτική παρενόχληση
?Αρνητικά σχόλια σε σχέση με το στιλ, τα ρούχα, το σώμα και τη νοημοσύνη κάποιου
?Εκβιασμός

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ (παραδείγματα)
?Αποστολή μηνυμάτων αρνητικού περιεχομένου μέσω κινητού τηλεφώνου, e-mail, ή instant messager.
?Ανάρτηση αρνητικών σχολίων ή/και φωτογραφιών σε blogs, forums και άλλα websites.

Τι επιπτώσεις έχει ο σχολικός εκφοβισμός στο παιδί;

Ο σχολικός εκφοβισμός μπορεί να αλλάξει τη ζωή ενός κατά τα άλλα υγιούς παιδιού.
Οι επιπτώσεις μπορεί να είναι ψυχολογικές και σωματικές, ενώ η απόδοσή του στο σχολείο καθώς και η συνέπειά του ως μαθητή μπορεί να επηρεαστούν. Έρευνες κάνουν αναφορά στα παρακάτω συμπτώματα: Θυμός, Κατάθλιψη, Αγχώδεις Διαταραχές, Διαταραχές Ύπνου, Διαταραχές Όρεξης, και πολλά άλλα.

Πώς να βοηθήσετε το παιδί σας;

? Αν το παιδί σας παραπονιέται ότι είναι θύμα, οφείλετε να πάρετε στα σοβαρά τα λεγόμενά του και να του δείξετε πως θα είστε στο πλάι του ό,τι και να γίνει.

? Βεβαιώστε το παιδί σας πως όλα θα πάνε καλά

? Εξηγήστε στο παιδί σας πως δεν ευθύνεται το ίδιο για αυτό που συμβαίνει, αλλά η δυσλειτουργία του παιδιού-θύτη.

? Αναλάβετε τις ευθύνες σας σαν γονιός, αλλά μάθετε το παιδί σας πώς να αντιμετωπίσει χωρίς την συνεχή παρουσία σας το πρόβλημά του:

? Ρωτήστε το παιδί σας πως έχει αντιμετωπίσει μέχρι στιγμή τον εκφοβισμό και συζητήστε μαζί τι άλλο μπορείτε να κάνετε για να καταπολεμήσετε το πρόβλημα αυτό. Βεβαιώστε το παιδί σας πως θα είστε εκεί σε όλη τη διαδικασία για στήριξη, αλλά όχι για να πάρετε όλο το πρόβλημα πάνω σας αφού η λύση εξαρτάται από το ίδιο.

? Κάντε role playing και εξασκήστε το παιδί σας με πολλές πρόβες για να είναι πιο σίγουρο την επόμενη φορά που θα προσπαθήσει κάποιος να του ασκήσει βία ή εκφοβισμό.

? Μιλήστε με τους δασκάλους του παιδιού και δείτε πως μπορούν να βοηθήσουν την κατάσταση.

? Διδάξτε στο παιδί σας να είναι πιο θαρραλέο για να αντιμετωπίζει τους bullies

? Καθίστε μαζί του και δείξτε του πως να προστατεύσει τα δεδομένα του Online.

? Ελέγξτε αν είναι κοινωνικό και αν δεν έχει αρκετούς φίλους ενθαρρύνετε την διεύρυνση του κύκλου του.

? Επιβραβεύστε το σε κάθε του βήμα