Επίσκεψη στο Μουσείο Κοτοπούλη -Μουσείο Φωταερίου

Την Πέμπτη 31/3 το Α1 και το Α2 του σχολείου μας σε μια προσπάθεια να ανασυνθέσει εικόνες του παρελθόντος και να δει τη γοητεία της γειτονιάς μας αλλά και τη ζωή της παλιάς Αθήνας, περιηγήθηκαν αρχικά στο Μουσείο Κοτοπούλη στου Ζωγράφου. Η καλλιτεχνική ζωή των αρχών του προηγούμενου αιώνα παρουσιάστηκε στους μαθητές μέσα από τις διηγήσεις για το κτίριο, τις φωτογραφίες και τις αφηγήσεις του αρμόδιου Εκπροσώπου του Δήμου. Στον ίδιο χώρο φιλοξενείται και η Δημοτική Πινακοθήκη, οι πίνακες της οποίας εντυπωσίασαν τους μαθητές μας.

Στη συνέχεια οι μαθητές μετέβησαν στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων όπου ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις και πληροφορήθηκαν σφαιρικά τόσο για τη λειτουργία του Εργοστασίου Φωταερίου μέχρι το 1984, όσο και για τις χρήσεις αυτού στην καθημερινότητα των πολιτών της Αθήνας κατά τους δύο περασμένους αιώνες.